Rewolucja cyfrowa w Polce. Miliardowa inwestycja Microsoft w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej

Po blisko 30-letniej dobrej współpracy Microsoft z polskimi firmami, organizacjami i partnerami, światowy gigant informatyczny wprowadza rewolucyjny plan. Na początku maja Microsoft ogłosił inwestycję 1 miliarda dolarów na transformację cyfrową w Polce. Celem projektu jest przyspieszenie procesów innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej.  

Podstawą tego wielopoziomowego planu jest otwarcie nowego regionu Azure data center Microsoft Polska, w ramach globalnej infrastruktury chmury obliczeniowej Microsoft. Dołączenie do światowej infrastruktury ma zapewnić polskim firmom, startupom, przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym dostęp do bezpiecznych usług chmury obliczeniowej klasy enterprise. Porozumienie zawarte między Microsoft a Operatorem Chmury Krajowej zakłada dostęp do rozwiązań chmurowych dla wszystkich branż i przedsiębiorstw w Polsce. 

Transformacja cyfrowa motorem napędowym polskiej gospodarki 

Nowe chmurowe partnerstwo obejmuje kompleksowy program wsparcia naszych lokalnych organizacji w procesie transformacji cyfrowej. Przewiduje wykorzystanie możliwości nowego regionalnego data center na rzecz polskich instytucji publicznych i przedsiębiorstw. Będzie to mieć kluczowy wpływ na takie sektory jak: administracja rządowa, ochrona zdrowia, finanse, ubezpieczenia, energetyka edukacja, produkcja oraz handel detaliczny. 

Pracownik przyszłości – kompleksowy program podnoszenia kwalifikacji 

Najistotniejszym elementem ogłoszonej inwestycji jest długoterminowy program podnoszenia kwalifikacji. Strategia obejmuje rozwój kompetencji około 150 tys. pracowników, specjalistów IT, nauczycieli oraz studentów. 

Celem tej globalnej edukacji jest zwiększenie szans lokalnych specjalistów i młodzieży na zatrudnienie. Pomoże to także wzmocnić pozycję polskich firm na rynku światowym. 

Program rozwoju umiejętności będzie obejmował:  

  • szkolenia,
  • programy e-learningowe,  
  • warsztaty, 
  • hackathony dotyczące przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii AI i uczenia maszynowego, Big Data oraz Internet of Things.  

Globalna infrastruktura obszarów chmurowych Microsoft liczy 59 regionów z dostępnością usługi Azure w ponad 140 krajach. Dzięki nowemu data center również i Polska umożliwi lokalnym firmom bezpieczny dostęp do pełnej oferty usług w chmurze: 

  • Microsoft Azure,
  • Microsoft 365,
  • Dynamics 365 i Power Platform
  • a także, zapewni możliwość przetwarzania danych zgodnie z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i prywatności. 

W związku z nadchodzącą rewolucją technologiczną kluczowe będzie zapewnienie eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej. Dla strategicznych Partnerów takich jak Integrity Partners, będzie to oznaczać aktywny udział w kolejnym procesie cyfrowej transformacji – podobnie, jak robimy to z sukcesem w obszarze Microsoft 365. – komentuje Piotr Wilczyński, Microsoft Azure Consultant w Integrity Partners. 

Jako strategicznym partner firmy Microsoft, możemy się poszczycić statusem Gold Partnera w wielu kompetencjach. Zrealizowaliśmy największą na polskim rynku liczbę wdrożeń Office 365 oraz najbardziej zaawansowane wdrożenia w sektorach edukacyjnym, komercyjnym i publicznym.​

Jeśli masz pytania dotyczące rozwiązań w chmurze – zapraszamy do kontaktu z nami.